Ricerca per parole chiave

Vichinghi: il canto del mare del nord (riservato per le scuole)

18.03.

A

Sala principale dell'Avditorij Portorož – Portorose

alle 11:00

A

Regia: Maruša Kink 
Con: Ivana Percan Kodarin, Mojka Končar, Nejc Jezernik

Scenografia e costumografia: Vasilija Fišer
Coreografia: Ana Pandur
Progettazione della luce e fotografia: Jaka Varmuž  
Autrice della musica: Veronika Kumar


Spettacolo per giovani dai 10 anni in su.
Produzione: Zavod Margareta Schwarzwald e Cankarjev dom.

 

I Vichinghi erano i marinai più esperti, avanzati e audaci del loro tempo. Quali storie raccontano i genitori ai piccoli Vichinghi per prepararli alla vita? Come festeggiano? Come restano uniti? Cosa illumina l'aurora boreale? A chi appartiene il fulmine? E dove conduce l'arcobaleno? La loro mitologia si dirama in nove mondi paralleli; ognuno di essi è abitato da creature straordinarie e solo uno è popolato da esseri umani.

__________________________

Descrizione in lingua slovena

 

Kje se skriva vikinška moč?

Vikingi so bili od otroštva vzgajani, da so močni in samozavestni. Tek, skakanje, rokoborba drsanje, smučanje, krpljanje, plavanje, veslanje in jahanje so bili že otroški vsakdan. Bili so najbolj izurjeni, napredni in drzni pomorščaki svojega časa. Njihova mitologija je razvejana v devet vzporednih svetov, vsak od njih je naseljen z nenavadnimi bitji - in le en od njih, Srednji svet, naseljujejo ljudje.
Od kod Vikingom njihova moč in pogum? Od kje ju črpajo? Katere zgodbe starši pripovedujejo svojim malim Vikingom, da jih utrdijo za življenje v krajih z dolgimi, mrzlimi zimami, ki s seboj prinesejo tudi dolge polarne noči?
Kako se veselijo? Kako držijo skupaj? Kako pazijo drug na drugega? Nekaj odgovorov skrivajo zgodbe devetih svetov, v katerih prebivajo bogovi (Thor, bog groma, Odin, ki je glavni, Freja, boginja ljubezni, in Loki, najbolj zvit med njimi ...), bruhajo vulkani, metejo sneženi viharji, lomastijo ledeni velikani...
Kaj osvetljuje severni sij? Čigava je strela? In kam vodi mavrica?

 Igralci o predstavi:

Ivana Percan Kodarin: Če je imelo kdaj katero ljudstvo tako veliko skrivno zakladnico neverjetnih zgodb, so bili to gotovo Vikingi. Zgodb o divjih plovbah čez ocean, o vojni, o borbi, o ogromnem drevesu življenja in o devetih svetovih na njem, o krutih a zato nič manj zabavnih pustolovščinah bogov, o velikanih in vilinih in škratih, o svetu ljudi, o neverjetnem pogumu in jezi in zakaj sta oba tako zelo pomembna. Zgodb o tem, kako se je vse začelo in kako se bo vse končalo - ja, Vikingi vedo, da se bo nekoč prav vse končalo in to jih ne odvrača od poguma, radovednosti, večne borbe in dogodivščin. Ravno zato jih občudujem!

Nejc Jezernik Nordijska mitologija mi je bila od nekdaj zanimiva, saj sem že od risank in stripov poznal boga groma in strele Thora in njegovo kladivo Mjölnir. Kmalu po začetku vaj smo začeli raziskovati nordijsko mitologijo in zgodovino, kjer sem ugotovil, kako čudovito bogata in zanimiva je. Verjamem, da smo na določen način vsi seznanjeni z njo, ker je veliko svetovno uspešnih avtorjev uporabilo delčke njihove zgodovine in mitoloških mitov kot izhodišče za svoje fantazijske svetove. V predstavi gremo skozi popotovanje devetih svetov, v katerih v vsakem spoznamo en del nordijske mitologije in zgodovine Vikingov samih. Mislim, da nam je ta košček njihove bogate zgodovine uspelo predstaviti na duhovit in poučen način. Upam, da bodo gledalci in gledalke odšli iz dvorane s spoznanjem, da se v vsakem od nas skriva moč za premagovanje življenjskih ovir.

Mojka Končar Na začetku ni bilo nič. In ta nič ni bil nikjer. Bilo je samo drevo. Iz njega je pognalo devet svetov, ledeni velikani, škrati in vilini, bogovi in ljudje, jeleni, veverica, kače, zmaji, orel, sokol in demoni in valkire in norne in pošasti... Ampak nihče ne ve kje je to, kar iščemo. Mogoče je med zlatimi nitmi usode, ki jo pletejo norne? Ali pa v temnih rudnikih škratov rokodelcev? V šepetu prerokbe belih vilinov? Na drugi strani še neznanega obzorja, kamor pluje naša vikingška ladja? V podzemlju, kjer ga čuvajo mrtve duše? Ali v ogromni dvorani, kjer se bijejo padli junaki in popivajo z bogovi? Med mačjo dlako? Za kozjim parkljem? V sodu medice? V nevihtnem oblaku? In kaj bo potem, ko najdemo? Konec. Konec vsega. In na koncu ni bilo nič. In ta nič ni bil nikjer. Bilo je samo..