47. Piranski glasbeni večeri 2025
26. 6. 2025 – 7. 8. 2025
Križni hodnik Samostana sv. Frančiška, Piran
Cerkev Sv. Jurija (samo prvi koncert, 26.6.)
Dragi ljubitelji glasbe, umetnosti, kulture ... in Pirana! Pred nami je nova sezona Piranskih glasbenih večerov, namenjena Pirančanom, ki se identificirajo s svojim zgodovinskim mestom, umetnostjo in glasbo, in številnim gostom, ki jih poleg sonca in morja vabi tudi naše bogato kulturno okolje. Ob neprecenljivi podpori Občine Piran in Ministrstva za kulturo Republike Slovenije smo s sodelavci Avditorija Portorož znova pripravili vrsto izjemnih glasbenih dogodkov, ki bodo zaznamovali kulturno življenje v Piranu julija in avgusta.
Otvoritev bo mogočna: v piranski stolnici bodo zazveneli najobetavnejši mladi trobilci z vse Slovenije, ki se bodo skupaj s svojimi eminentnimi mentorji poklonili 10. obletnici smrti piranskega trobilnega pedagoga Umberta Radojkovića, najvidnejše osebnosti glasbenega šolstva na obali med leti 1970 in 1995. V nadaljevanju pa bo zanimiva glasbena popotovanja gostil Križni hodnik minoritskega samostana: intimni večer »V dvoje« (Nuška Drašček in Marko Hatlak), praznovanje 30-letnice delovanja večno mladega Slowinda (Mladi), po Svileni poti bodo drsele štiri slovenske harfistke, izjemni češki violinski virtuoz Jan Mráček bo skupaj z Lukášem Klánským povezal Piran (Tartini) in Prago (Iz domovine), izjemna mednarodna zasedba na čelu z violinistom Aylenom Pritchinom se bo sporazumevala brez besed (Pesmi brez besed), za zaključek pa bodo svetovni glasbeni glamur v Piran pripeljali naši najelitnejši virtuozi mlade generacije, združeni v ansamblu Wind - Berlin.
Vabimo vas, da se ob četrtkih zvečer predate čudovitemu meditativnemu okolju piranskega samostana in se potopite v morje glasbenih pripovedi.
»POKLON UMBERTU RADOJKOVIĆU«
EMARS Brass
3.7.2025 ob 21.00
Marko Hatlak – harmonika
Program: J. Newton, J. S. Bach, G.F. Händel, G. Bizet, R. Chapì, M. Hatlak, A. Piazzolla, N. Badev, R. Galliano
10.7.2025 ob/alle 21.00
»MLADI«
Ob 30 - letnici umetniškega delovanja
Gost : Aljaž Beguš – klarinet in basovski klarinet
Program : L. Janaček, B. Glavina, A. Dvořak, G. Briccialdi
17.7.2025 ob21.00
»SVILENA POT«
25.7.2025 ob 21.00
Program: G. Tartini, L. van Beethoven, B. Smetana, A. Dvořak, L. Janaček
Program: F. Schubert, F. Gerbič, L. M. Škerjanc, A. Lajovic
7. 8. 2025 ob 21.00
»WIND BERLIN«
Ansambel Wind Berlin
Marko Zupan, Brina Kafol Žust – flavta
Program: L. Lebič, J. Françaix, G. Enescu, Ch. Gounod
Mezzosopranistka Nuška Drašček je ena najvidnejših slovenskih pevk, ki občinstvo navdušuje s svojim glasom, odrsko prisotnostjo ter izredno širokim repertoarjem, ki sega vse od opere, samospeva, vokalno-instrumentalnih del do šansona, jazza, slovenske ljudske pesmi, popa, gospela in muzikala. Marko Hatlak, harmonika, od leta 2000 nastopa kot solist, komorni glasbenik, s simfoničnimi orkestri in z različnimi skupinami z repertoarjem od baroka in klasike do tanga in etno glasbe. Koncertiral je v Evropi in Ameriki; sodeluje z izjemnimi glasbeniki, med drugim s Stefanom Milenkovićem, Tommyjem Emanuelom, Stefanom Hussongom, Vlatkom Stefanovskim in drugimi.
Pihalni kvintet Slowind je najvidnejši slovenski komorni ansambel zadnjih tridesetih let. Izvaja vsa dela standardnega repertoarja za ta sestav, ob tem pa se je profiliral še kot v slovenskem prostoru najaktivnejši izvajalec sodobnih del svetovne in slovenske literature. Poleg domačih mu svoja dela posvečajo tudi nekateri najpomembnejši svetovni skladatelji (Globokar, Carter, Staub, Smolka ...)
Slovenski kvartet harf "SIH4rps
Jan Mráček - violina in Lukáš Klánský - klavir
Aylen Pritchin, violina
Ansambel Wind Berlin
V letu 2025 Piranski glasbeni večeri nadaljujejo s svojim pomembnim poslanstvom: prinašanje klasičnih glasbenih vsebin v kulturno zgodovinsko umetniški biser mesta Piran, kar temu okolju dodaja tisto nepogrešljivo dimenzijo, ki jo tak kraj neobhodno potrebuje. Tudi letos ohranjamo in nadgrajujemo vidik predstavitve slovenskih avtorjev, ker turistična narava prizorišča in posledično velik delež tujega občinstva predstavlja enkratno priložnost, da se s slovensko glasbo srečajo ljubitelji in poznavalci iz drugih evropskih okolij; v isti sapi pa s tem programskim konceptom motiviramo izvajalce - posebej pomembno je, da tudi tuje (tokrat npr. svetovno afirmiranega violinista Aylena Pritchina), da v svoj program uvrstijo slovenska dela. Prav tako se nam zdi pomembno, da se spodbuja izvedbe domačina G. Tartinija - letos smo k izvedbi motivirali svetovno znanega praškega virtuoza Jana Mračka - saj opažamo, da ga izvajalci praviloma ne uvrščajo v svoje programe, da pa radi posežejo po njegovih delih na našo željo.
Ob tem koncept programa zasleduje še eno rdečo nit, povezano z bogato glasbeno - izobraževalno tradicijo mesta Piran: poleg nagrajencev Tartinijevega tekmovanja mladih violinistov in pianistov, ki jih vabimo bienalno, smo letos k sodelovanju povabili vrsto mladih, obetavnih slovenskih trobilcev, ki bodo nastopili na prvem koncertu (EMARS brass); s tem se bomo poklonili 10. obletnici smrti piranskega trobilnega pedagoga Umberta Radojkovića, najvidnejši osebnosti glasbenega šolstva na obali med leti 1970 in 1995, ki je pustila neizbrisen pečat ne samo v Sloveniji ampak tudi v tedanji Jugoslaviji. Zdi se nam prav, da na ta način utrjujemo vezi z domačo lokalno kulturno sceno in na ta način poudarimo, da je ciklus naš, lokalni, piranski. Obenem nadaljujemo s promocijo izjemno uspešnih mladih slovenskih poustvarjalcev (med katerimi so tudi tisti, ki so se pred leti in desetletji izpopolnjevali prav na piranskih mojstrskih tečajih), ki danes sodijo v samo svetovno elito: Andrej Žust, Marko Zupan, Matic Kuder, Tomaž Močilnik, Luka Mitev, Tonko Huljev so člani najprestižnejših svetovnih orkestrov in redni gostje najpomembnejših svetovnih odrov. Na ta način sledimo strateškemu cilju vključevanja posebej nadarjenih mladih domačih nastopajočih in razvoju mladega občinstva, ki ga ti uspešni mladi interpreti še posebej pritegnejo.